Af2

Interjú a Magyarországi Krematóriumok Szövetségének elnökével

2024.08.22. / Riport

Kihívások, energiaárak, jogszabályi környezet, piaci folyamatok. Aktuális kérdésekről beszélgettünk Antal Ferenccel, az Országos Temetkezési Egyesület és Ipartestület elnökségi tagjával, a Magyarországi Krematóriumok Szövetségének elnökével, aki immár több, mint 15 éve vezeti a drágszéli hamvasztót.

Milyen kihívások elé állította a krematóriumokat az elmúlt évek gazdasági környezetének változása, az energetikai árak drasztikus emelkedése? Milyen jogszabályi nehézségekkel kell megküzdenie a szektornak, változott-e a hamvasztást nyújtó szolgáltatókkal szemben támasztott lakossági elvárás, illetve a krematóriumok általános megítélése? Nagyinterjút készítettünk Antal Ferenccel, az Országos Temetkezési Egyesület és Ipartestület elnökségi tagjával, a Magyarországi Krematóriumok Szövetségének elnökével.

Ma már egyre gyakrabban választják a hozzátartozók a hamvasztást a koporsós temetéssel szemben. Mikor történt paradigmaváltás a kérdésben a lakosság körében?

Valóban jelentős elmozdulás volt az elmúlt években abban a kérdésben, hogy a hozzátartozók hamvasztást vagy koporsós temetést kérnek. Egyrészt láthatunk egy paradigmaváltást, már kevésbé kapcsolnak a hamvasztáshoz negatív gondolatokat, vidéken is egyre elfogadottabbá válik a temetkezésnek ez a típusa. Míg néhány évtizeddel ezelőtt a koporsós temetés volt túlsúlyban, addig ma már azt látjuk, hogy körülbelül 75 %-os a hamvasztás országos átlaga, Budapesten ez az arány még magasabb lehet, 90% feletti. Az 1990-es években az országos arány mindössze 5-10 % volt! Másrészt a teljes képhez az is hozzá tartozik, hogy nemcsak a lakosok szemléletének változása hozta ezt a növekedést, de az árérzékenység is. Ugyanis jelenleg kisebb kiadást jelent a hamvasztás a koporsós temetéssel szemben.

A szolgáltatás iránti kereslet növekedése fokozta a szektorban a versenyt? Mikor és milyen célkitűzéssel alapították meg a Magyarországi Krematóriumok Szövetségét?

Természetesen, a növekvő érdeklődéssel párhuzamosan egyre többen jelentek meg a piacon, ma jelenleg 17 krematórium működik az országban. A szövetséget 2004-ben hívták életre, melyhez jómagam, csak később csatlakoztam. A szövetség célja nemcsak az, hogy támogassuk a szakmai színvonal emelkedését, egységes állásfoglalással meghatározzuk az akár önként vállalt standardokat, de azért is, hogy együtt tudjuk érvényesíteni az érdekeinket.

Drágszélen több mint 15 évvel ezelőtt épült fel a krematórium. Könnyű volt a piacra lépés akkoriban?

Sok mindent el lehet mondani, de azt, hogy könnyű volt, azt semmiképp sem. Rengeteg engedély, elszántság, kitartás, kiváló szakértői csapat kellett hozzá, hogy közel 3 évnyi előkészítő munkát követően, a pécsi Mammel-Mementó Kft, tulajdonostársaival közösen a megkeresett helyszínekből végül a 8. helyen, Drágszélen tudtuk megépíteni a krematóriumot.

A küzdelmes kezdetek lehetőséget biztosítottak arra, hogy alapos tervezést követően, jól átgondoltan indítsák el a krematóriumot. Milyen újításokat tudtak megvalósítani?

Valóban, a hosszú előkészületnek vannak előnyei: az embernek lehetősége van arra, hogy mindent alaposan végig gondoljon, és mindent jól előkészítsen. Egyrészt a humán erőforrás tekintetében már az indulástól kezdve törekedtünk arra, hogy helybéli, környékbeli munkavállalókat foglalkoztassunk, természetesen azzal a feltétellel, hogy képesítésük megfeleljen a követelményeinknek. A másik pedig, hogy a magyar krematóriumoktól eltérően egy cseh gyártótól a TABO-tól rendeltük 2 kemencénket, mely nemcsak hatásfokát, de a károsanyag-kibocsátást tekintve is jobban megfelelt az elvárásoknak. Emellett a saját krematórium indítása előtt rengeteg külföldi cégnél jártam, és így inspirációt tudtam meríteni a náluk látott gyakorlatból. A dokumentáláshoz például vonalkódos rendszert alakítottunk ki, ami azt jelenti, hogy a beérkező elhunyt vonalkódot kap, és ezzel a kóddal megy végig a folyamaton. Így többek közt azt is kivédjük, hogy a sűrűn előforduló vezetéknevek véletlenül se keveredjenek össze, illetve így jelentősen kisebb a hiba lehetősége a kézzel vezetett dokumentációval szemben. Ezen kívül Magyarországon egyedüliként az exitekről automata fénykény készül azonosító felirattal, mely lehetővé teszi a további hibák kiküszöbölését. Cégünk fennállása óta minőségirányítási rendszerrel is rendelkezik.

Milyen jogszabályi nehézségekkel kell megküzdeniük a szolgáltatóknak?

Az egyik legnagyobb nehézségünk, amely minden szolgáltatót érint, hogy 6 hónapos időtávban kötött árral kell dolgoznunk, ami a rugalmasságot veszi ki a kezünkből. Gondoljunk csak a legutóbbi gázáremelésre. A bejelentés pont úgy érkezett, hogy még 4 hónapig tartanunk kellett az árakat. Ez rendkívül megterhelő időszak volt mindannyiunk számára, és a 6 hónap lejárta után se tudtuk érvényesíteni a teljes költségnövekedést. Bár azóta konszolidálódtak a piaci árak, közelében sem vagyunk a korábbi 150,-Ft/ m3-es árszínvonalnak.

Szabadon választhatnak a hozzátartozók szolgáltatót? Vagy van valamilyen jogszabályi megkötés, hogy melyik krematóriumot kell előnyben részesíteni?

A temetkezésről szóló törvény értelmében, az ország területén működő bármely hamvasztóüzemben el lehet végezni a hamvasztást, amennyiben az elhunyt hamvasztható. Ugyanakkor a hatályos kormányrendelet szerint a szolgáltató köteles tájékoztatást adni a hamvasztást végző üzem címéről. Alapvetően a közelben lévő krematóriumot kell választani, kivéve, ha az eltemettető az ország más hamvasztóüzemét jelöli meg a temetés megrendelésekor, vagy a legközelebbi hamvasztóüzemben a szállítás és a hamvasztás együttes díja magasabb a távolabbi üzembe való szállítás és hamvasztás együttes díjánál.

Változott-e a hamvasztást nyújtó szolgáltatókkal szembeni lakossági elvárás?

Azt látjuk, hogy egyre nagyobb az igény arra, hogy a hozzátartozók a szertartás mellett a krematóriumba is el tudják kísérni halottjukat az utolsó útjára. Fontos, hogy ebben a nehéz pillanatban méltósággal tudjanak elbúcsúzni szerettüktől. Ehhez pedig elengedhetetlen, hogy mindenki pontosan tudja a feladatát, a folyamatban ne legyen fennakadás, hogy a hamvasztást minden esetben méltósággal és kegyelettel végezzük. A drágszéli üzemünkben erre különösen nagy hangsúlyt fektetünk, és természetesen lehetőséget is biztosítunk arra, hogy a végső útra elkísérhessék elhunyt szerettüket a hozzátartozók.

Milyen beruházást terveznek a drágaszéli krematóriumban?

Most fejeztük be a 2 évet felölelő kemence felújításokat, mely igen komoly beruházás volt. Ennek köszönhetően továbbra is garantálni tudjuk, hogy a károsanyag-kibocsátásunk jelentősen a határértékek alatt marad. Ezen kívül arra is lehetőségünk van, hogy szükség esetén a cseh vállalat online végezze el az aktuális beállításokat. Folyamatos online összeköttetésben vannak velünk, és valós időben tudják nemcsak ellenőrizni az emissziós értékeket, a kemencék hatásfokát, de Csehországból részben el is tudják végezni a szükséges módosításokat. Ez nemcsak a szolgáltatások színvonalának stabilitását jelenti számunkra, de azt is, hogy biztosan meg tudunk felelni a károsanyag-kibocsátásra vonatkozó előírásoknak is. A későbbiek során a hűtőkamra gépészetének a felújítását tervezzük, valamint a napelemek energiájának tárolását szükséges még a későbbiekben megoldanunk. Természetesen a tervezett beruházások mellett folyamatosan nagy figyelmet fordítunk a minőségirányítási rendszerben vállalt kötelezettségeink betartására is.

Menüpontok

© 2024. OTEl - Minden jog fenntartva.